Korp! Sakala sünd

30. oktoobril 1908 toimunud koosolekul arutas uue korporatsiooni loomise mõtet 13 kaasvõitlejat, 5. novembril peetud koosolekul vilistlase Oskar Rütli korteris osales juba 23 EÜS-i liiget, kes otsustasid seltsis esineda deklaratsiooniga, mis oli kooskõlas 1891. aastal likvideeritud korp! Frat. Viliensise testamendiga ja pani ette EÜS-iga ühise katuse alla jääva korporatsiooni ellukutsumise.
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

6.jpg 7.jpg

Kui seltsi liikmete enamik sellega 14. novembril 1908 toimunud koosolekul kaasa ei läinud, lahkuti EÜS-ist ja peeti 18. novembril ülikooli peahoones asutamiskoosolek, kus otsustai uue korporatsiooni värvideks võtta sinine-violett-valge. Nime Sakala osas jõuti kokkuleppele 24. novembriks. Esimese üliõpilasorganisatsioonina Tartus seati üles põhimõte, et organisatsiooni liikmeks saavad olla vaid eesti soost üliõpilased. Põhikiri esitati ülikooli valitsusele 10. detsembril ja kinnitus saabus jaanuaris 1909. Haridusministri kinnitus uue korporatsiooni asutamiseks saadi lõpuks 18. juuninil.

korp! Sakala liikmete esimene avalik värvides ülesastumine 21. juunil 1909


Omavaheline pidulik avamine peeti 20. juunil Sakala esimeses konvendikorteris Holmi tänav 12, Sakala lipp lehvis hoonel esmakordselt õhtul kell 8.Värvides tuldi esmakordselt välja järgmisel päeval, 21. juunil Tartus peetud muusikapäeval. Alguses koguneti värvides "Taara" aeda pildistamisele ning seejärel sõideti Viljandi tänavale Põllumeeste Seltsi platsile muusikapäevale.

korp! Sakala asutajad koos külalistega 15. novembril 1909.


Avalik avamisaktus, millest ka teiste organisatsioonide esindajad osa võtsid, ning ball daamidega, leidsid aset täpselt aasta pärast deklaratsiooni esitamist EÜS-i koosolekul - 14. novembril 1909, mis seega jäi ka Sakala ametlikuks aastapäevaks.

Loe edasi:Viimati uuendatud: 9.09.2010  

Kui soovid Sakalast rohkem teada või liituda, siis tule külalisõhtutele. Jälgi sündmusi meie Facebooki lehel.

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest1910. aastal laskis korporatsioon Sakala endale Tartusse Veski tänavale ehitada konvendihoone. Kolmekordse juugendstiilis kivimaja projekteerisid tuntud Soome arhitektid Armas Lindgren ja Wivi Lönn.

Loe edasi »

Kogume pärandit!

Kogume pärandit!Kas mõni sinu lähedastest või sugulastest kuulus aastatel 1908-1940 Eestis või hiljem paguluses korporatsioon Sakala liikmeskonda? Soovime oma arhiivi täiendada korporatsiooni tegevuse ja liikmetega seotud fotode, esemete ja dokumentidega. Samuti pakuvad huvi mälestused ja muu korporatsioon Sakala liikmete või tegevusega seotud info.

Loe edasi »

Liitu korp! Sakalaga!

Liitu korp! Sakalaga!Meestudeng, tule ja tutvu Sakala vennaskonnaga!  Üliõpilaskorporatsioon Sakala on akadeemiline meesorganisatsioon, mis aitab Sul tudengielust maksimumi võtta ja loob tugeva sotsiaalse võrgustiku kogu eluks. Korp! Sakalas seisab Sinu selja taga sajandijagu väärikaid eestimeelseid mehi, kes on kindlustanud Eesti omariiklust ja toetanud üksteist vankumatult ka kõige keerulisematel aegadel.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2019

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab 2019 aasta kevadel juba kuuendat aastat järjest välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Norrasse.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2018

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab juba viiendat aastat välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Türki.

Loe edasi »

2018 kevadsemestri külalisõhtud

Meestudeng, liitu Sakala vennaskonnaga! Sinu tänased valikud on homse päeva vundamendiks.

Loe edasi »

Rendi ruumid oma tähtsündmuseks
korp! Sakala majas Tallinnas või Tartus!