Uudised

Vil! Sten Karlingi 105. sünniaastapäevale pühendatud teaduskonverents

Vil! Sten Karlingi 105. sünniaastapäevale pühendatud teaduskonverents1.-3. septembrini toimub Tallinnas rahvusvaheline konverents "Kunst ja rituaal Põhja- ning Kesk-Euroopas hiliskeskajal ja varauusajal", mis jätkab Sten Karlingi konverentside traditsiooni. Ürituse korraldavad Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituut ja Tallinna Ülikooli Keskaja Keskus.

Interdistsiplinaarne konverents toob kokku kunsti- ja kultuuriajaloolased, teoloogid, kirikuloolased ja kultuuriantropoloogid. Konverentsiteemad käsitlevad kiriklikke, õukondlikke ja bürgerlikke tseremooniaid, pidustuste etenduslikku tahku, kujutistega seostatud rituaale, suremise ja mälestamise kombetalitusi, isikute ja eri ühiskonnarühmade (enese)representatsiooni, kunsti ja arhitektuuri kui sümboolse kommunikatsiooni vahendeid.

Konverents algab 1. septembril kell 18.00 Niguliste Muuseumis ettekandega Kesk-Euroopa Ülikooli professorilt Gerhard Jaritzilt. 2.-3. septembril leiavad konverentsi üritused aset Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudis (Rüütli 10), Auditooriumis 1. Ettekanded algavad mõlemal päeval kell 9.00. Konverentsi töökeeled on inglise ja saksa keel. Konverentsi kava.

Tema mälestusele pühendatud teaduskonverentse peetakse alates 1996. aastast iga viie aasta järel. Eesti professionaalse kunstiteaduse võtmekujusid, vanema kunsti uurija Sten Karling oli aastatel 1933-1940 Tartu Ülikooli ja 1947-1972 Stockholmi Ülikooli kunstiajaloo professor. Tänavu möödus tema sünnist 105 aastat.

Vil! Sten Karling ja korp! Sakala

Vil! Sten Karling oli rootsi soost Tartu Ülikooli professor kui ta korp! Sakalaga liitus 1939. a. novembris (coetuse-ks sai ta 1940-I). Osaliselt tänu vil! Karling ja temaga samal ajal liitunud vil! Wieselgren sõprustööle sõlmiti 1939. aastal korp! Sakala ja Rootsi üliõpilasorganisatiooni Gästrike-Hälsinge nationi vaheline sõprusleping.

Vil! Wieselgren meenutab hiljem korp! Sakala 1952.a. ilmunud juubelialbumis: „Ma mäletan, kuidas minu kolleeg prof. Sten Karling ja mina astusime korporatsiooni liikmeks, pidulikult saadetuina üliõpilastest, kes olid meie käsutusse antud. Me saime palju värvipaelu vanemailt liikmeilt, kes soovisid sellega meile osutada oma sõprust, ning asetasime endile pähe selle ilusa helesinise tekli, mis mul seni alal on ja mida ma pean kõige maitsekamaks kõigist teklitest, mida ma olen näinud nii Tartus kui ka varemalt Saksamaal“.


 

Kui soovid Sakalast rohkem teada või liituda, siis tule külalisõhtutele. Jälgi sündmusi meie Facebooki lehel.

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest1910. aastal laskis korporatsioon Sakala endale Tartusse Veski tänavale ehitada konvendihoone. Kolmekordse juugendstiilis kivimaja projekteerisid tuntud Soome arhitektid Armas Lindgren ja Wivi Lönn.

Loe edasi »

Kogume pärandit!

Kogume pärandit!Kas mõni sinu lähedastest või sugulastest kuulus aastatel 1908-1940 Eestis või hiljem paguluses korporatsioon Sakala liikmeskonda? Soovime oma arhiivi täiendada korporatsiooni tegevuse ja liikmetega seotud fotode, esemete ja dokumentidega. Samuti pakuvad huvi mälestused ja muu korporatsioon Sakala liikmete või tegevusega seotud info.

Loe edasi »

Liitu korp! Sakalaga!

Liitu korp! Sakalaga!Meestudeng, tule ja tutvu Sakala vennaskonnaga!  Üliõpilaskorporatsioon Sakala on akadeemiline meesorganisatsioon, mis aitab Sul tudengielust maksimumi võtta ja loob tugeva sotsiaalse võrgustiku kogu eluks. Korp! Sakalas seisab Sinu selja taga sajandijagu väärikaid eestimeelseid mehi, kes on kindlustanud Eesti omariiklust ja toetanud üksteist vankumatult ka kõige keerulisematel aegadel.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2019

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab 2019 aasta kevadel juba kuuendat aastat järjest välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Norrasse.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2018

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab juba viiendat aastat välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Türki.

Loe edasi »

2018 kevadsemestri külalisõhtud

Meestudeng, liitu Sakala vennaskonnaga! Sinu tänased valikud on homse päeva vundamendiks.

Loe edasi »

Rendi ruumid oma tähtsündmuseks
korp! Sakala majas Tallinnas või Tartus!